Енергетика Енергозбереження Енергоринок Новини

Чи готові виробники електроенергії України до запуску нового ринку?

single image

Дискусія щодо готовності ринку електроенергії до нової моделі головні генеруючі підприємства ДТЕК і НАЕК «Енергоатом», доля яких разом складає 85% генерації електроенергії, вирізнила дещо суперечливі позиції щодо перенесення терміну запуску нової моделі ринку.

ДТЕК

За словами директора ТОВ «ДТЕК-Трейдинг» Віталія Бутенко, ДТЕК брав активну участь у процесах тестування і на їх думку «в цілому, рівень підготовки до запуску нового ринку складає понад 90%». Нормативна база, за словами Бутенка, майже готова на 98%, 39 нормативно-правових актів вже прийнято, решта 5 актів на стадії фінального прийняття. 

«Можна подивитися на склянку і сказати, що вона наполовину порожня, або наполовину повна. Я буду говорити з позиції людини, який бачить, що склянка наполовину повна. Ми вважаємо, що успішний запуск ринку електроенергії абсолютно можливий з 1 липня», – повідомив генеральний директор ТОВ «ДТЕК-Трейдинг» Віталій Бутенко під час круглого столу «Чи бути конкурентному енергоринку з 1 липня». «З точки зору технічної готовності рівень підготовки також високий. У тестовому режимі вже торгується понад 70% електроенергії … Фундаментально інфраструктура, необхідна, щоб ринок запрацював, вже на високому ступені готовності».

Голова «ДТЕК-Трейдинг» зазначив, що конкуренцію в новому ринку «значно забезпечить» імпорт електроенергії. За його словами, запуск нового ринку надасть змогу запустити імпорт, в першу чергу в Бурштинському острові, і керівництво підтримує цю ініціативу за для рівних умов для всіх часників ринку. Імпортери можуть з Європи продавати електроенергію в Бурштинському острові, а виробники з Бурштинського острова повинні мати такі ж права продавати електроенергію їм. З 2023 року вбачається, що конкуренція європейських виробників вже стосуватиметься всього ринку. До 2023 року, коли Україна має інтегруватися в європейську мережу ENTSO-E, імпорт електроенергії можливий тільки з Росії та Білорусі (технічно також з Молдови, але там генеруючі потужності знаходяться лише в Придністров’ї, і Україна сама експортує електроенергію в Молдову). З Європи електроенергію можна імпортувати тільки в Бурштинський острів, який фактично належить ДТЕК: Бурштинська ТЕС входить в енергохолдинг, і експорт з острова доступний також лише ДТЕК.

Питання «цінового шоку» (неконтрольованого підвищення ціни для споживача), яке критично постає при переході до нової моделі енергоринку, в ДТЕК допускають тимчасове ручне регулювання і обмеження цін. Вони передбачають, що учасники з боку теплової генерації згодні і готові працювати в умовах тимчасового обмеження ціни відпуску електроенергії, для того, щоб уникнути невиправданих стрибків. Тому підвищення цін для населення виключається. Відомо, що 75% теплової генерації належить ДТЕК. Передбачається, що з новим ринком виникає середовище зовсім іншого рівня прозорості та контролю. Ціни будуть регулюватися відкрито, і будь-які спроби маніпулювати ринком тут же будуть фіксуватися, відзначив Бутенко ще один плюс запуску ринкової моделі.

НАЕК “Енергоатом”

Компанія, перш за все, вбачає свої інтереси, які пов’язані з питаннями внутрішнього ринку. За словами представників, в компанії давно чекають дії нового ринку. Відомо, що тарифи встановлюються НАЕК, і значно нижчі ніж реальні оптові ціни, а також, що ДП “Енергоринок” винен компанії понад 11 млрд. грн., який є найбільшим боргом за найнижчою ціною продажу в мережі. За словами гендиректора ВП« Енергоатом-Трейдинг» Сергія Бєдіна, компанія очікує отримати свою збільшену ціну і платоспроможних трейдерів, постачальників і споживачів, які забезпечать нам 100% оплату.

За даними Бєдіна, зростання ціни на атомну електроенергію дозволить компанії реалізувати ряд критично важливих для енергобезпеки проектів – будівництво сховища відпрацьованого ядерного палива, модернізацію і продовження термінів експлуатації діючих енергоблоків, наповнення фонду виведення енергоблоків з експлуатації, а також будівництво нових блоків.

«З іншого боку ми поділяємо побоювання суспільства і споживачів стосовно того, що із впровадженням нової моделі ринку можливе зростання цін на електричну енергію. Тому ми готові брати участь у підтримці цін для населення на тому рівні, який діє в нинішньому ринку. Тобто новий ринок з нашої точки зору, не має привести до зростання цін як мінімум для населення, і до стриманого зростання цін для промисловості». «Енергоатом повністю підтримує введення нової моделі ринку з 1 липня 2019 в захищеному режимі, так щоб не постраждав жоден споживач, жоден виробник. Але запускати ринок треба», – підкреслив керівник «Енергоатом-Трейдинг».

Укргідроенерго

«Укргідроенерго» стане найбільшим бенефіціаром від нової моделі ринку, виходячи з приросту прибутковості бізнесу. Компанія надає послуги балансування і для неї ціна може вирости найбільше.

«В умовах конкурентного вільного ринку доходи «Укргідроенерго» можуть значно зрости. Водночас, представник компанії на засіданні робочої групи в комітеті парламенту вчора офіційно заявив, що оцінює ризики як високі і вважаєте за необхідне зробити коротке перенесення запуску ринку, що в принципі відповідає нашій позиції», – зазначив керівник НЕК «Укренерго» Всеволод Ковальчук.

Оператори систем розподілу

Що стосується операторів систем розподілу (ОСР), вони не поділяють оптимізм генеруючих компаній. Відсутність нормальної системи комерційного обліку піддає ряд компаній постачальників величезному ризику банкрутства (особливо постачальників універсальних послуг які мають забезпечувати електроенергією і населення, і бюджетні установи, серед яких проблемні водоканали з величезними уже накопиченими боргами). При тому, що саме вони є тією ланкою на ринку, через яке електроенергія доходить до кінцевого споживача – як промисловості, так і населення.

«Ми одні заявляємо вголос, що розподільчі компанії не готові до запуску ринку саме з 1 липня 2019. Це в першу чергу пов’язано з тим, що фактично за два роки було провалено створення комерційного обліку … Поки не буде методики розрахунків, як оператори мають враховувати споживання кожного споживача і передавати постачальнику щогодинно (а ці дані потім будуть враховуватися в балансуванні), ми не готові брати на себе цю відповідальність. Методика готується, але чи буде вона повністю відпрацьована на 1 липня 2019 – сказати не можливо», – повідомила Наталія Костишева директор департаменту «Укренергоконсалтинг».


На правах реклами

Чи готові виробники електроенергії України до запуску нового ринку?

single image
Енергоефективність Енергозбереження Новини

Невелике місто Долина – українська столиця енергоефективності, яка здивувала Європу

20-тисячне містечко Долина на Прикарпатті, яке в минулому було потужним центром нафтовидобування, сьогодні називають українською столицею енергоефективності....
single image
Енергетика Енергозбереження Енергоринок Новини

Чи готові виробники електроенергії України до запуску нового ринку?

Дискусія щодо готовності ринку електроенергії до нової моделі головні генеруючі підприємства ДТЕК і НАЕК «Енергоатом», доля яких...
single image
Енергетика Енергоефективність Енергозбереження Енергоринок Новини

RAB-регулювання дасть можливість для модернізації електромереж

Перехід до даного методу продемонстрував високі показники ефективності та вдало працює в ЕС, США,Канаді та Австралії. Запровадження...
Load More