Енергетика Енергоринок Новини

Нова реформа в Україні – як зміниться ринок електроенергії

single image

В Україні стартувала реформа енергоринку. Які зміни чекають населлення на бізнес?

1 січня в Україні набув чинності перший етап реформи ринку електроенергії згідно зі вказівками  закону України Про ринок електричної енергії, який набрав чинності 11 липня 2017 року. З січня по липень буде проходити перехідний період. Реформа передбачає впровадження європейської моделі, яка повинна стимулювати конкуренцію і появу нових гравців.

Як ці зміни вплинуть на енергетичний ринок України та чого чекати населенню розбиралася команда журналу E-nergo.

Спочатку, потрібно рузімити як працював ринок до змін.

Оптовий ринок електроенергії в Україні представляє собою єдиний організм. Його концепція – всі генеруючі компанії продають вироблену електроенергію державному підприємству “Енергоринок” за ціною, встановленою державою. У Енергоринку в свою чергу електрику закуповують обленерго – природні монополісти в кожному регіоні країни. Закупівлі відбуваються за регульованим і нерегульованим тарифом (у другому випадку, це вузьке коло компаній, які закуповують електрику і продають його за договірною ціною). Далі електроенергію поставляють споживачам. Для населення ціна дотаційна, для промисловості – немає. Різниця між ринковою та пільговою ціною на електроенергію закладається в тарифи для промисловості.

При такій моделі гроші від споживача до виробника йдуть по ланцюжку через всі супутні компанії – від обленерго до Енергоринку, після – розподіляються між генерацією (виробниками електроенергії) і оператором магістральних мереж – держкомпанією Укренерго.

За даними Міненерго, з 1 по 29 грудня, АЕС виробили 51% від загальної частки електроенергії, ТЕС – 43%, ГЕС – 4%, інші – 2%.

Тепер зміни.

Реформа ринку буде складатися з двох етапів. Перший лібералізація ринку поставок електроенергії, другий лібералізація сегмента виробництва.

За словами колишного члену Національної комісії, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) Андрія Геруса, на зміну Енергоринку влітку прийде так званий оптовий ринок, що включає ринок двосторонніх договорів (бізнесспоживачі зможуть напряму купляти у виробника електроенергію), ринок на добу вперед (договір буде діяти один операційний день), внутрісуточних ринок (контракт на поставку електроенергії буде полягати сьогодні на сьогодні) і балансуючий ринок.

Згідно закону про ринок електроенергії, угоди з купівлі електроенергії повинні будуть укладати на біржах. Але, за прогнозами фахівців галузі, торги почнуться не раніше липня 2019 року.

Нова реформа в Україні - як зміниться ринок електроенергії

Зміни в сегменті поставок відбулися з 1 січня. До кінця 2018 го обленерго відповідали за постачання і транспортування електрики. В результаті так званого “анбандлінга” звичні обленерго розділили на дві компанії – оператора системи розподілу і компанію-постачальника.

Наприклад, в Києві за ДТЕК Київські електричні мережі (спадкоємець Київенерго) залишили транспортування електроенергії, а продаж електрики кінцевим споживачам, в тому числі населенню, передали новоствореній компанії – Київські енергетичні послуги.

Оператор мережі буде відповідати за якість і надійність електропостачання, управляти системою розподілу, експлуатувати і ремонтувати електричні лінії і підстанції. Також в його обов’язки входить установка лічильників. В одному регіоні можуть працювати кілька операторів системи розподілу. Все залежить від території, яка закріплена за певним оператором мережі. Але на одній території (будь це місто, область або ділянка) може бути тільки один оператор, пояснили команді E-nergo.com в компанії Київські електромережі.

Інша ситуація з постачальниками електроенергії. В ході реформи мають з’явитися нові компанії за постачання. На сьогоднішній день 683 постачальники зареєструвались в реєстрах операторів систем розподілу електроенергії. Ліцензії отримали 226 компаній. Це свідчить що один і той же постачальник присутній в декількох регіонах – зареєструвався у кількох ОСР. А з липня 2019 го до них можуть приєднані компаніїтрейдери. Для цього їм потрібно буде отримати від регулятора відповідну ліцензію, йдеться в законі про ринок електроенергіі.

Голова НКРЕКУ Оксана Кривенко зазначила, що основним постачальником для населення, малого бізнесу та бюджетних організацій на час перехідного періоду буде так званий постачальник універсальних послуг (по суті, виділена “дочка обленерго). Він буде поставляти електрику за регульованим тарифом. Згідно із законом, постачальник універсальної послуги не має права відмовити споживачу в підписанні договору про постачання електрики. Також, ми вбачаємо діяльність незалежних постачальників, тарифи яких держава не буде регулювати.

Ще одним постачальником стане т.з. “постачальник останньої надії”. Це своєрідна “подушка безпеки”. Але його тарифи будуть на 30% більше в порівнянні з тарифами інших постачальників. Він призначений для тих споживачів, які в силу обставин опинилися без постачальника електроенергії. Міненерго постачальником “останньої надії” призначило компанію Укрінтеренерго, яка раніше займається імпортом та експортом електрики. Її послугами клієнти зможуть використовувати не більше 90 днів. Саме цей термін відведений їм для пошуків нового постачальника, пояснили в НКРЕКУ.

Середній та великий бізнес повинні самостійно вибирати собі постачальника і укласти з ним і з оператором електромережі відповідні договори. Для населення ця процедура спрощена, нічого підписувати не потрібно, все відбудеться автоматично, повідомила глава регулятора.

Нова реформа в Україні - як зміниться ринок електроенергії

За прогнозами НКРЕКУ, оптова ринкова вартість електроенергії в 2019 році для промисловості зросте на 2%. Для населення ціна на електроенергію залишиться незмінною, написала глава Нацкомісії в Facebook.

 

У перспективі вартість електроенергії повинна формуватися на біржі на основі попиту і пропозиції. Регулятор буде аналізувати ринок і виявляти порушення, пояснила Кривенко.

 

Зміни для побутових споживачів

У побутових абонентів залишиться всього один рахунок за електроенергію, в якому з’являться дві окремі рядки: вартість послуг з розподілу і вартість електроенергії. Перший оновлений рахунок побутові клієнти отримали вже з лютого 2019 роки за електроенергію, спожиту в січні. Кожен споживач має підписати угоду с постачальником електроенергії та сплачувати ії за послуги. 

Чи запроцює новий ринок?

Насправді, дуже невеликі сподівання в тому, что ринок прийме форму дійсно конкурентного та впорядкованого механізму. Майже всі вітчізняні експерти також висловлюють сумніви щодо ефективних змін. До того ж, завдяки реформі можуть значно зібльшитись тарифи для побутових та юридиних споживачів, адже зміни несуть за собою значні витрати. Але основновна причина недовіри реформі полягає в тому, що в Україні існує монополія серед виробників електроенергії. Більше ніж 90% ринку контрольовані двома виробниками. Лібералізація монополізованого ринку, нажаль, не покращує справ для більшості споживачів, а покращує для певного прошарку монополістів-виробників, тому що тепер вони отримали можливість власного ціноутворення. 

single image
Енергоефективність Енергозбереження Новини

Невелике місто Долина – українська столиця енергоефективності, яка здивувала Європу

20-тисячне містечко Долина на Прикарпатті, яке в минулому було потужним центром нафтовидобування, сьогодні називають українською столицею енергоефективності....
single image
Енергетика Енергозбереження Енергоринок Новини

Чи готові виробники електроенергії України до запуску нового ринку?

Дискусія щодо готовності ринку електроенергії до нової моделі головні генеруючі підприємства ДТЕК і НАЕК «Енергоатом», доля яких...
single image
Енергетика Енергоефективність Енергозбереження Енергоринок Новини

RAB-регулювання дасть можливість для модернізації електромереж

Перехід до даного методу продемонстрував високі показники ефективності та вдало працює в ЕС, США,Канаді та Австралії. Запровадження...
Load More