Кабінет міністрів підготував і має намір реалізувати 8 кроків для зниження тарифів на комунальні послуги для українців.

Серед них – спрощення доступу до субсидій і закон про укрупнення газсбитов, повідомляє прем’єр-міністр Денис Шмигаль в Facebook.

Для того, щоб ринок запрацював повною мірою, потрібно сформувати чесні правила та запустити на ньому повноцінну конкуренцію. Але наразі, в час коронакризи, ми мусимо підтримати наших громадян. Саме тому Уряд підготував та реалізовує 8 кроків, які сприятимуть зменшенню тарифів для українців:

Першим кроком стало ухвалення урядом рішення, яким встановлюється гранична ціна на газ для побутових споживачів на рівні 6,99 грн за кубометр. Така ціна буде діяти завершення опалювального сезону.

Після консультацій з Урядом та народними депутатами НКРЕКП ухвалило рішення про зменшення тарифу на розподіл для 14 облгазів. Зниження буде до 30%.

Також уряд провів нараду з Асоціацією міст України, «Нафтогазом» та місцевими керівниками. За результатами цієї зустрічі було підтримано рішення, що тарифи на опалення та гарячу воду в цьому опалювальному сезоні зростати не будуть.

Важловою ланокю для всіх користувачів стало те, що уряд значно спростив доступ до субсидій. Більшість громадян отримують їх одразу після заявки. Держава продовжить підтримувати тих громадян, для яких витрати на комуналку є суттєвими витратами із родинних бюджетів.

Уряд вже напрацював рішення щодо компенсації для тих громадян, хто встановив електроопалення. Це рішення найближчим часом буде також ухвалено, і люди отримають відповідні виплати.

Наступний крок – робота над річними продуктами на ринку газу. Такі річні продукти від газопостачальних компаній дадуть змогу людям на цілий рік розуміти свою ціну й планувати свій бюджет. Наприклад, у вересні 2020-го «Нафтогаз» пропонував ціну 4,70 грн за кубометр із ПДВ на цілий рік. Аналогічні продукти від інших постачальників варто очікувати вже цієї весни.

Зазанчено, що минулого тижня АМКУ відкрив 6 справ проти газопостачальних компаній-монополістів, які несправедливо задерли ціни для людей. Очікується, що результатом цих розслідувань мають бути не лише точкові штрафи, а й встановлення чесних та прозорих правил на ринку газу.

До того ж, зараз обговорюється введення мораторію на нарахування пені і штрафів на газ за січень і справедливий механізм формування ціни на блакитне паливо для ОСББ.

Також, уряд розробляє законопроєкт про укрупнення облгазів, що дасть змогу зняти питання про захмарні платежі за розподіл газу (так звану абонплату). Плануємо його схвалити вже найближчим часом та подати до Верховної Ради.

Думка експертів

За інформацією експертів газового ринку, суть річних контрактів полягає в тому, що споживачеві пропонують купувати газ за фіксованою ціною протягом всього періоду. Це – своєрідна рулетка. Якщо ринкова ціна виросте вище фіксованої ціни, то споживач, який уклав річний контракт, буде у виграші, але якщо вона впаде нижче фіксованої ціни, він програє. Газопостачальні компанії не стануть повертати йому різницю між фіксованою і більш низькою ціною.

“В Європі вибір пакетних пропозицій величезний – це 8-12 пакетів в сезон. Споживачі можуть вибирати річний або квартальний продукт, з оплатою вперед, з післяплатою, пакети з комбінацією послуг (наприклад, з постачанням електрики). Компанії самі зацікавлені розвивати це і розширювати пакети “, – говорить директор ExPro Consulting Геннадій Кобаль.

У Європі жоден з постачальників газу не розглядає довгострокові продукти як механізм мінімальної ціни, а тільки як ще один інструмент заробітку і отримання прибутку, говорять учасники ринку.

Як наголошується, в нинішніх реаліях більшість постачальників газу можуть укласти річні контракти, тільки якщо споживачі будуть готові заплатити їм за весь обсяг газу відразу.

Наприклад, навіть при фіксованій ціні 6,99 грн / кубометр за будинок площею 150 квадратних метрів, що споживає 4470 кубометрів на рік, одним платежем потрібно внести 31 тисяч грн. При цьому механізму, при якому споживачеві повернуть гроші, якщо ціна протягом року впаде нижче 6,99 грн / кубометр, взагалі не існує.